V srdci mexické džungle ve státě Potosi najdete neuvěřitelnou 32 hektarovou zahradu Las Pozas, která spojuje neskutečné kamenné sochy s přírodními bazény a jinými divy světa. Zahrada, kterou vytvořil Edward James, nadšenec surrealistického umění, v letech 1962-1984 vám umožní znovu objevit tvář přírody.

Zahrada se surrealistickými strukturami

Edward James, básník, milionář a excentrický sběratel surrealistického umění, byl dlouholetým obdivovatelem umělců jako Dali a Magritte. Během cestování po Mexiku objevil tropický prales v mexických horách a rozhodl se mu dát surrealistický rozměr.

S pomocí 150 lidí, od zahradníků a truhlářů až po zedníky, vytvořil unikátní místo, které do vegetace začleňuje sochy v gotickém a egyptském stylu a splývá s dynamikou džungle. Výsledek je ohromující: obří palmy z kamene, napodobeniny bambusových sloupů, točité schody až do výšky 4 pater vedoucí nikam, rampy zavěšené ve vzduchu, chodníky. Kromě betonových soch jsou na tomto jedinečném místě i vodopády a přírodní jezírka, která inspirovala název tohoto honosného místa: „Las Pozas“ (španělsky přírodní bazén).

Možná se divíte, kde se vzal nápad na beton. Edward James se kromě vášně pro surrealismus zajímal také o okrasné rostliny, ale jeho dílo bylo v roce 1962 zničeno v důsledku přírodní katastrofy. Rozhodl se tedy obrátit na trvalejší formu umění.

Zahradu Las Pozas koupila nadace, která podporuje její údržbu. V roce 2009 byla zařazena do seznamu světového dědictví UNESCO.