Majorelle je krásná zahrada v Marrákeši v Maroku. Je to nepochybně jedna z nejkrásnějších zahrad na světě, která každoročně přiláká téměř 600 000 návštěvníků. Tato mimořádná pestrobarevná zahrada byla vytvořena v roce 1931 a dlouho byla ateliérem malíře Jacquese Majorelleho. Plány města změnit toto místo na hotel podnítily Yvese Saint Laurenta a Pierra Bergého, aby jej koupili v roce 1980. Umělci si tam zřídili svůj ateliér.

Ohromující zahrada představující barvy Majorelle

Tato exotická zahrada kombinuje živou, barevnou architekturu s rostlinami z celého světa. Jacques Majorelle, malíř a milovník botaniky, jej vytvořil jako základ pro své pracovní místo. Fontány, keramické džbány, nástěnné malby, chodníky a vodní fontány jsou prvky zahrady, které mu sloužily jako inspirace. Malíř vnesl do jedinečné architektury této zahrady zářivé barvy, které najdeme na stěnách a pergolách. Vyniká zejména jedna barva. Je to velmi intenzivní modrá, která má název: Majorelle Blue.

Díky malířové velké vášni pro botaniku se zahrada může pochlubit více než 300 druhy rostlin, včetně významné sbírky kaktusů, bambusů, palem, jasmínů, agáv, stromových kapradin a vodních rostlin. Tyto rostliny přinesl Jacques Majorelle během svých četných cest po celém světě, čímž vytvořil překvapivou a jedinečnou biodiverzitu.

Inspirace pro Yves Saint Laurenta

Významnou roli v dějinách zahrady hraje designér a módní návrhář Yves Saint Laurent. Během jedné ze svých cest do Maroka objevil Yves Saint Laurent úžasnou zahradu Majorelle a zamiloval se do ní. Po její koupi v roce 1980 ji nechal otevřenou pro turisty, aby si užili krásu místa, které ho tak inspirovalo. “V zahradě Majorelle jsem dlouhá léta nacházel nevyčerpatelný zdroj inspirace. Její jedinečné barvy jsem často viděl ve svých snech” řekl Yves Saint Laurent. O pár kroků dále se nachází muzeum Yves Saint Laurent s mnoha vzory, jejichž barvy odkazují na zahradu Majorelle.

Výjimečně kulturní objekt

V zahradě Majorelle, kde byl dříve malířský ateliér, nyní naleznete berberské muzeum. V tomto muzeu se dozvíte více o berberské kultuře, oblečení a tradicích a najdete zde i osobní sbírku berberského umění od Pierra Bergera a Yvese Saint Laurenta.