Mnoho zahrádkářů chce mít zdravé ovoce, zeleninu či bujné květiny. Bohužel nedosahují stejných výsledků každý rok.

Každý rok je jedinečný


Každý rok má jiné počasí a proto se vyvíjejí rostliny, jejich nemoci a škůdci každý rok jinak. Někdy se objeví škůdci i přes dobrou péči a je třeba použít pesticidy. Chcete-li snížit počet škůdců, můžete provést několik opatření.

Ochrana rostlin na příkladu růží


Při výběru keřů růží na zahradu dávejte pozornost odolným odrůdám, které k některým chorobám nejsou náchylné. Kromě rad od expertů ze zahrady naleznete také cenné informace o vhodných odrůdách i v odborných časopisech a internetových zdrojích. Dobrým ukazatelem jsou značky kvality, jako jsou certifikáty ADR. Takové odrůdy se vyznačují vysokou odolností a zdravým růstem.

Půda by měla být dobře propustná, aby růže mohla dokonale růst a rozvíjet své hluboké kořeny. Slunečné, ale ne příliš horké místo je ideální k zajištění bujného růstu. Hnojení, které je vyvážené a přizpůsobené potřebám rostliny, podporuje nejen zdravý růst, ale také bohatší kvetení. Kromě toho, pokud jsou odkvetlé květiny pravidelně odstraňovány, houby, jako je plíseň šedá, budou mít méně prostoru k množení.

„Opatrně se zaléváním! Zejména v létě naše růže potřebují pravidelné zalévání. Nikdy bychom je proto neměli nechat suché. Důležité je také při zalévání zbytečně nenamáčet listy, ale lít vodu přímo ke kořenům. Tím se snižuje riziko plísňových infekcí”.

V zahradnictví se na integrovanou kontrolu škůdců rozlišují tato opatření:

  • šlechtitelská opatření, například. vytváření odrůd odolných vůči různým faktorům,
  • opatření související s pěstováním, například výběr správného místa a hnojení,
  • biologická činidla, například použití prospěšných biologických činidel,
  • biotechnologické prostředky, například lepící, feromonové pasti,
  • mechanické prostředky, například ořezávání plevele nebo sbírání housenek,
  • chemikálie, v krajním případě je třeba použít chemické přípravky na ochranu rostlin, které vás rychle zbaví nežádoucích škůdců.