Mnoho zahradníků chce zdravé ovoce a zeleninu nebo bohatě květoucí rostliny. Bohužel každoročně nedosahují stejného úspěchu.

Každý rok – je jedinečný

Každý rok má svá vlastní klimatická specifika. Rostliny, jejich choroby a škůdci se každý rok vyvíjejí odlišně. Někdy, navzdory řádné péči, dochází k napadení škůdci a musí být aplikovány insekticidy. Aby se minimalizovalo jejich využití, přijala se řada opatření, která zabraňují rozšíření chorob nebo škůdců a omezují používání chemických postřiků.

Ochrana rostlin – pomocí příkladu výběru růží

Při výběru růžového keře v okrasné školce věnujte pozornost odrůdám citlivým na choroby a odolným odrůdám. Využít můžete odborných rad a informací o vhodných odrůdách v okrasných školkách či zahradních centrech, odborných časopisech nebo na internetu. Dobrou orientaci poskytují také kvalitní označení – certifikace přímo na obalu rostlin, jako je například udělení značky ADR. Tyto odrůdy se vyznačují zdravým a kvalitním růstem.

Půda by měla být propustná, aby umožnila růži s jejími hlubokými kořeny ideální růst. Slunečné, ale ne příliš horké místo je optimální pro prosperující růst. Hnojení, které je dobře vyvážené a přizpůsobené potřebám růží, nejenže podporuje zdravý růst, ale také intenzivní kvetení. Kromě toho, pokud jsou pravidelně odstraňované odkvetlé květy tak houbové choroby , jako je plíseň šedá, mají menší šanci se rozšiřovat svými spóry do okolí.

“Zalévat s péčí! Zejména v létě potřebují naše růže pravidelné zalévání. Proto nikdy nesmí vyschnout. Je důležité, aby se zbytečně nenamáčely listy při zálivce, proto zaléváme vždy na půdu, kdy se vláha dostane rychle ke kořenům a tím snižujeme riziko houbových infekcí. “

Komplexní ochrana proti škůdcům:

V zahradničení se preferují následující postupy:

  • Vhodný výběr pro pěstování rostlin, např. odolné kultivary nebo výběr vhodného místa k výsadbě, biologické hnojení .
  • Pro minimalizaci škůdců využití různých pastí, lepicích desek, pásků, feromonů.
  • Při odstranění plevelů ve zpevněných plochách využíváme horké vody, plamenometu nebo ocet – tím dochází ke spálení nežádoucí vegetace, Můžeme jej likvidovat i mechanickou cestou.
  • Sbírání housenek