Kosatec je velmi známý květ mezi nadšenci zahradnictví a lze jej nalézt v mnoha zahradách. Jsou to vytrvalé rostliny z čeledi Iridaceae, prodávané ve formě oddenků nebo cibulek. Na jaře a začátkem léta vytvářejí velká, barevná a voňavá květenství, často v modrých a fialových odstínech, ale lze nalézt i žluté, oranžové a růžovo/červené barvy.

Výška rostliny se může pohybovat od 20 do 90 cm. V závislosti na odrůdě se kosatce vysazují od konce července do maximálně poloviny září. Když je v létě horko, vyplatí se je vysadit co nejpozději. 

Tip: Smícháním odrůd trpasličích, středních a velkých kosatců, které kvetou v různých časech, můžete dosáhnout bujného kvetení bez přerušení během dvou měsíců.

Sázení

Kosatce rostou dobře v běžné půdě, dokonce i suché a křídové, se silným slunečním zářením (alespoň 3/4 dne). Vyhněte se příliš těžké nebo příliš hlinité půdě, která v zimě zadržuje hodně vody. To způsobuje hnilobu cibulek v zimě.

Před sázením půdu připravte tak, že ji hluboce vykopete, abyste odstranili plevel a umožnili snadný vývoj kořenů. Pokud je půda příliš hrubá, přidejte do ní štěrk nebo hrubý písek.

Když to uděláte, měli byste zasadit oddenek (nebo cibulky) tak, aby byly viditelné, protože jejich příliš hluboké zasazení by mohlo bránit kvetení (které mimochodem obvykle nastává v roce následujícím po sázení). Mezi každou cibulkou nechte alespoň 10 až 20 cm, aby měla rostlina prostor pro růst.

Po výsadbě půdu jen jemně zalijte.

Péče

Kosatce nevyžadují velkou péči a zalévat je třeba jen v případě velkých veder a dlouhodobého sucha.

Pokud jde o péči, měli byste dodržovat několik pravidel:

  • Udržujte půdu čistou bez plevele a pravidelně odstraňujte poškozené, suché listy.
  • Pokud rostlina roste na místě vystaveném větru, může být užitečné použít kolík pro zpevnění výhonků.
  • Po odkvětu odstraňte květní výhonky, abyste se vyhnuli tvorbě semen, která rostlině zbytečně vyčerpává nutriční zásoby.

Na druhé straně kosatec v květináčích vyžaduje pravidelnější zavlažování, obvykle když je půda příliš suchá. Můžete jej tedy krmit tekutým hnojivem na květiny a do květináče/zahradní nádoby přidat keramzit, který zajistí dobrou drenáž.

Kosatec po vysazení velmi dobře snáší zimu, jeho odolnost vůči mrazu a nízkým teplotám dosahuje až -15 °C. Chlad dokonce přispívá k dobrému vývoji rostliny, takže byste se neměli obávat o jejich přežití po celý rok.

Když se rozhodnete kosatce vysadit, budete se z nich moci těšit dlouhá léta, protože životnost kosatce se může pohybovat od 5 do 20 let.