Jak pěstovat a hnojit hortenzie?

V tomto článku zjistíte, kdy přesazovat, jak zalévat a jak hnojit tyto nádherné kyselomilné zahradní rostliny.

Hortenzie jsou okrasné keře, které od jara do léta zdobí zahradu svým velkým květenstvím. Aby hortenzie kvetly každý rok, je třeba o ně pečovat, zalévat a přihnojovat, nezapomínat, že jde o kyselomilné rostliny.

Hortenzie: jak a kdy je přesadit

Hortenzie (Hydrangea spp.) dobře rostou v mírně kyselých půdách a nesnášejí vápenaté půdy. Při sázení pamatujte na to, abyste se vyhnuli místům vystaveným přímému slunečnímu záření.

Hortenzie byste měli zasadit do země, když jsou ještě bez listů, a přesadit je koncem podzimu nebo těsně před jarem, přičemž nezapomínejte na ochranu před příliš nízkými teplotami.

Když si už vyberete ideální místo, připravte si dostatečně velkou jámu, do které se vejde půda, ve které rostlina původně rostla. Vyplňte prázdná místa v jamce čerstvě pohnojenou zeminou a rostlinu hojně zalijte, abyste stimulovali zakořenění.

Péče a pěstování hortenzie

Dá se říci, že zalévání v zimě je prakticky zbytečné a zároveň je třeba vydatně zalévat na jaře a v létě. Pouze ve vlhké půdě se bude rostlina cítit pohodlně.

Velmi užitečnou praxí je mulčování, které zahrnuje přikrytí půdy (slámou nebo kůrou) na bázi výhonků, které v létě udrží vlhkost a v zimě chrání kořeny před mrazem.

Na konci vegetačního období hortenzie ztrácejí listy a připravují se na zimní období.

Nezapomeňte na to, že máme několik druhů hortenzií, které mají různé nároky na prořezávání.

Například hortenzie zahradní kvete na dvouletých výhoncích. Špatné prořezávání nebude mít za následek žádné květiny. V případě zahradních hortenzií odstřihněte jen odkvetlá soukvětí těsně nad místem, kde rostou. Tyto hortenzie jsou citlivější i na mráz, proto se je před zimou vyplatí chránit použitím agrotextilie.

Jiné druhy hortenzií, jako například kytice nebo stromová hortenzie, kvetou na jednoletých výhoncích, proto je můžeme volně stříhat. Vybledlá květenství je nejlepší odříznout na podzim a brzy na jaře zkrátit celé keře na 2/3 jejich výšky. Během tohoto postupu můžete dát rostlinám požadovaný tvar a vystřihnout nepotřebné slabé výhonky. Pokud jsou v létě dobře upravené, odmění se vám bohatými květinami. Tyto hortenzie jsou také odolnější vůči mrazu.

Jak hnojit hortenzie?

Hortenzie potřebují dobrý přísun organické hmoty, který dodává půdě strukturu. Z tohoto důvodu je vhodné koncem podzimu a brzy na jaře aplikovat hnojiva bohatá na organické látky, jako je vyzrálý chlévský hnůj (1 kg na rostlinu) nebo kompost (1,5 kg na rostlinu). Pro všechny druhy rostlin můžete použít i hotová hnojiva bohatá na organické látky.