Orchidej, jinak známá jako vstavač, pochází z tropických zemí a obývá velkou část naší zeměkoule. Orchidej je druhově nejrozmanitější rostlinou na světě a má více než 25 000 odrůd.

Nejběžnější je Phalaenopsis (hybrid), jinak nazývaná motýlí orchidej, díky svému charakteristickému tvaru a růžovým, fialovým a bílým odstínům květů.

Ačkoli se vstavače obvykle pěstují v květináčích, v přírodních podmínkách rostou na stromech. Tehdy si berou živiny a vlhkost z atmosféry. Pro jejich správný růst je však zapotřebí specifické klima.

Ošetřování

Orchidej je poměrně citlivá na sluneční paprsky. Při přímém kontaktu se sluncem může odumřít. Na druhou stranu, pokud se jí nedostane potřebné množství světla, její květy se budou jen stěží rozvíjet. Doma pro ni vyberte světlé místo polohu, ale bez přímého slunečního záření.

Vložte orchidej do průhledného ochranného obalu. Pro správný vývoj kořenů je důležité, aby přišly do styku se světlem.

Pokud jde o klima, vstavač se snadno přizpůsobí teplotě u vás doma. V letních měsících můžete rostlinu vynést na zahradu nebo na balkon, aby měla přístup k čerstvému vzduchu.

Vstavače zalévejte každé dva týdny v zimě a každý týden ve zbývajících ročních obdobích. Rostlinám udělá dobře, když jejich listy postříkáte vodou.

Jakmile vaše květina rozvine nové listy, použijte tekuté hnojivo pro vstavače. Obohatíte jim tak nedostatky ve výživě.

Když přestane kvést, odstřihněte zvadlé stonky, na nichž byly květy, a počkejte, až znovu rozkvetou.

Každé dva roky květiny přesaďte.

Hlavním nepřítelem vstavače je padlí. Nadměrné zavlažování podporuje vznik skvrn a plísňových onemocnění, jako je hniloba kořenů. Preventivní dezinfekce substrátu nebo „koupele“ kořenového balu v roztoku Magnicur Energy ochrání rostliny před půdními plísňovými chorobami.

Radost kdykoliv během roku

V uzavřených prostorách může váš vstavač kvést kdykoli během roku.

Podle toho, jakou péči rostlině věnujete, si budete moci vychutnat její krásné květy po dobu dvou až čtyř měsíců nebo i déle!