Vždy, když přijde léto, všichni se těšíme na čerstvé jahody, maliny, borůvky, ostružiny a červený či černý rybíz. Lehce se pěstují a zabírají málo místa v zahradě, díky čemuž jsou ideální pro malé zahrady, malé zeleninové zahrádky a balkony.

Bobulovité ovoce jsou antioxidanty, dodávají nám draslík, nezbytný pro pohodu, příznivě působí na svalový systém, při únavě a problémech s hypertenzí.

VÝSADBA

Většina bobulových keřů se vysazuje začátkem podzimu. Vaše rostliny se pak budou moci dobře zakořenit a vytvářet dobré ovoce pro následující rok. Sazenice jahod zakoupené v květináčích můžete vysadit brzy na jaře.

Pro ostružinové keře zvolte půdu, která není příliš vlhká. Malinové keře se přizpůsobí jakémukoli typu půdy a milují slunce. Co se týče jahodových keřů, nesnášejí příliš zamokřené a vápenaté půdy. Proto upřednostňují hlinitou půdu.

Vždy si vyberte slunné místo s předem vyčištěnou půdou. Chcete-li získat kvalitní úrodu, přidejte do půdy trochu hnoje.

PÉČE

Na podzim po výsadbě přidejte speciální hnojivo na jahody nebo červené ovoce. Keře červených bobulí jsou velmi citlivé na útoky škůdců.

Půdu pravidelně odplevelujte a nejlépe mulčujte.

V létě pravidelně zalévejte, vyhýbejte se smáčení listů.

K ochraně plodů před ptáky nebo jinými predátory můžete použít jemné ochranné pletivo.

Keře byste měli oříznout odstraněním starých, vyschlých a poškozených větví, které již nerodí.

SKLIZEŇ

Bobulovité ovoce se sklízí v průběhu sezóny a podle potřeby. Těžko se skladují. V závislosti na druhu se mohou sbírat od června do října, před prvním mrazem.

Bobulovité ovoce je třeba sbírat pomalu a opatrně, jsou jemné a příliš prudké pohyby je mohou poškodit.

Životnost rostlin je zpravidla 3 roky, nebo i déle, pokud se o ně velmi dobře pečuje.