Jablka jsou jedním z nejoblíbenějších druhů ovoce. Existuje tolik různých odrůd, které se liší chutí, sladkostí a tvrdostí, že si každý najde to své.

Jablka mají spoustu prospěšných vlastností. Doporučují se zejména lidem, kteří bojují s nadváhou, vysokým cholesterolem a hypertenzí. Kromě toho jablka zlepšují zdraví dutiny ústní, zabraňují rakovině a pomáhají při spánku.

VÝSADBA

Než zasadíte jabloň, zvažte, zda jste vybrali správné místo. Jeho pěstování určitě více přispěje velká zahrada.

Je důležité, aby strom mohl být opylován užitečným hmyzem. Množství vegetace v blízkosti jabloně podporuje opylování.

Mladou jabloň je nejlepší zasadit v polovině podzimu, aby stihla zakořenit do další sezóny. Půda by měla být odvodněna, provzdušněna a chráněna před větrem.

K zajištění dobrých podmínek plození je nejlepší vysadit několik druhů jabloní. Nezapomeňte stromy pěstovat ve vzdálenosti minimálně 10m od sebe. To zajistí jejich správný růst.

PÉČE

Jabloň by se měla často zalévat. Nesnáší horké podnebí, takže půda musí zůstat hydratovaná.

Aby vám jabloň vydržela plodit ještě několik let, pravidelně ji stříhejte koncem zimy, ještě před vznikem prvních pupenů. Staré a poškozené větve odřízněte.

Na jaře a na podzim aplikujte speciální hnojiva přizpůsobená jabloním. V létě strom pravidelně zalévejte. Abyste zabránili vzniku plevele, použijte mulč. Když se objeví první příznaky nemoci, aplikujte přípravky na ochranu rostlin, ale nezapomeňte přerušit ošetření, když plody dosáhnou zralosti.

SBĚR

Pravděpodobně to bude trvat několik let, než budete moci sklízet první ovoce ze svého stromu. Když jsou plody zralé, lze je sklízet před prvním mrazem, v případě zimních odrůd začátkem podzimu.

Ovoce je připraveno ke sklizni, když se dá snadno oddělit od větví.

Jablka se snadno skladují. Nejprve byste však měli sníst to nejzralejší ovoce, které dlouho nevydrží. Zbytek skladujte na chladném místě, chraňte před světlem a mrazem.