Příprava vlastních sazenic není obtížný ani příliš namáhavý úkol. Tato nenáročná práce nám může přinést rychlejší úrodu rajčat, paprik nebo okurek a jejich rychlejší zakořenění zajistí rostlinám spolehlivější start po jejich výsadbě do půdy.

Pokud dobře připravíme podloží před výsevem, semínka nám hezky vyklíčí a bujně vyrostou zdravé rostliny. Nejjednodušší způsob je dezinfekce půdy před výsadbou. V konvičce připravte roztok Magnicur Energypoužitím 15 ml činidla na každý 1 litr vody. Půdu nasypanou do nádoby zalijeme jedním litrem roztoku na každých 50 litrů podloží.

2 – 3 dny po dezinfekci podloží můžeme zasít podle pokynů výrobce uvedených na obalu osiva. Pokud pokyny na obalu nenajdete, zasejte semena podle zvyklosti: čím větší semena, tím hlouběji a dále od sebe. Malá semena mohou být rozptýlena hustěji na povrchu substrátu, nemusí být nutně pokryta půdou. Můžete je také smíchat s horní vrstvou podkladu a jemně poklepat. Nakonec vše zalijte vodou.

Před klíčením semen by měla být nádobana světlém a teplém místě. Nezapomeňte také udržovat konstantní vlhkost podloží. Asi po třech týdnech je třeba sazenice „proquiltovat“, tj. jednotlivě rozsázet do květináčů nebo do nové krabice ve větších rozestupech. Jejich kořenový systém se tak bude dobře vyvíjet a sazenice zůstanou ucelené.

Když rostliny dobře zapustí kořeny, vytvoří zdravé listy a venku nejsou očekávány přízemní mrazíky, můžeme sazenice vysázet na příslušné místo do půdy. Nakonec ještě jednou zalijeme rostliny roztokem Magnicur Energy, abychom chránili naše plodiny před půdními plísňovými chorobami (například kořenovou hnilobou nebo hnilobou semenáčů). V takovém případě musíme připravit roztok 15 ml činidla na 10 litrů vody a použít 1 l roztoku na každých 4-5 vysazených rostlin. Další výhodou takového postupu bude stimulace rostlin k bujnějšímu růstu, a to díky pozitivnímu účinku jedné ze složek přípravku Magnicur Energy.

Proč semenáče někdy vadnou?

Největší ztráty při pěstování plodin způsobuje padlí semenáčů (tzv. rajčatová čerň), které napadá nezralé semenáče, které ještě nevyvinuly řádné listy. Infikované klíčky rostlin odumřou bezprostředně před tím, než dosáhnou povrchu půdy. Řešením tohoto problému je použití Magnicur Energy.