Všimli jste si hnědých skvrn na listech vaší rostliny? Mohla by to být plíseň vinné révy. V tomto článku se dozvíte, jak ji zjistit, léčit a předcházet jí.

Co je plíseň vinné révy?

Je to druh houbového onemocnění, které se šíří hlavně na vinné révě, rajčatech a bramborách. Plíseň vinné révy miluje vlhkost a teplé počasí, a proto se na rostlinách obvykle vyskytuje v létě. Toto onemocnění se šíří poměrně rychle a rozvíjí se na rostlinách s hustými listy (které zadržují vlhkost a nepropouštějí sluneční světlo). Ačkoli je tato houba viditelná na listech, šíří se také na stoncích a plodech.

Jak poznáme, že jde o plíseň vinné révy?

Toto onemocnění je poměrně snadno zjistitelné, protože se vyznačuje hnědožlutými skvrnami na horní straně listů. Někdy (za vlhkého počasí) si také můžete všimnout bílé vrstvy pokrývající spodní stranu listu. Tato houba se však nerozvíjí pouze na listech. Hnědé skvrny lze také spatřit na stoncích a někdy dokonce i na plodech.

Jak tuto plíseň léčit?

Jakmile si všimnete, že kterákoli část rostliny (list nebo stonek) je napadena, okamžitě nemocné oblasti odstraňte.

Po odříznutí infikovaných částí proveďte následující preventivní opatření – zabráníte tím rozšíření choroby na jiné části rostliny:

  • Listy postříkejte roztokem připraveným z přípravku Hydrogenuhličitan sodný
  • Výborný léčivý a preventivní prostředek je speciální směs z mědi, síranu a páleného vápna. Je velmi účinný v boji proti houbovým onemocněním.

Jak předcházet výskytu plísně vinné révy?

  • Vzhledem k tomu, že se tato plíseň šíří velmi rychle a je poměrně dosti škodlivá, je důležité dbát na prevenci po celý rok.
  • Je známo, že plíseň má ráda vlhkost. Ujistěte se, že všechny listy dostávají dostatek slunečního světla, aby se zabránilo vzniku vlhkosti.
  • Dohlédněte na to, aby mezi dvěma sousedními rostlinami byla dostatečná vzdálenost. Plísňové choroby se rády šíří na rostlinách, které rostou těsně vedle sebe.
  • Při zalévání rostliny dávejte pozor, abyste nezvlhčili listy.
  • Na jaře a na podzim používejte každé dva týdny směs mědi, síranu a páleného vápna.