Růže – královny květin patří bezesporu e klenotům našich zahrad. Nalezneme je v mnoha druzích, barvách i tvarech a na zahradě jsou rozhodně nepřehlédnutelnou dominantou. Jak to ale u krásy bývá, je choulostivá. Největším postrachem při pěstování růží je černá skvrnitost listů, padlí a rzi. Základem úspěšné ochrany proti těmto houbovým chorobám je včasné určení.

Černá skvrnitost listů růží

Především na horní straně listů vznikají hnědočerné, černofialové až černé skvrny, různě velké a různého tvaru. Tvar i barva skvrn jsou často závislé na odrůdě růží. Velmi často mají skvrny jemně paprsčitý okraj. Počet a velikost skvrn se zvětšuje a skvrny často splývají. Na povrchu skvrn na vrchní straně listů je možné pozorovat velmi drobné, černé, puchýřkovité plodničky, ve kterých jsou výtrusy, a které se po protržení pokožky rozšiřují do svého okolí. Napadené listy nebo jednotlivé lístky žloutnou a předčasně opadávají. Při velmi silné infekci mohou být napadeny i zelené větvičky nebo dokonce i květy. Následkem napadení se rostliny postupně oslabují, čímž se stávají náchylnější ke zmrznutí a současně i méně kvetou. Mezi jednotlivými odrůdami jsou značné rozdíly v náchylnosti. K nejnáchylnějším patří např. odrůdy Mabela, Sonja a Whisky. Nejméně jsou napadány pnoucí růže.Ošetření je třeba provádět od prvních příznaků poškození. U náchylnějších odrůd je pak vhodnější začít s ochranou preventivně, tzn. již před prvními příznaky, zejména tehdy, jsou-li vhodné klimatické podmínky pro původce choroby. V tomto případě se doporučuje s ochranou začít již v červnu.

Padlí růží

Na obou stranách listů, na mladých výhonech, na poupatech, ale i na květních lístcích vznikají bělavé, moučnaté povlaky, které jsou později plsťovité až šedě zbarvené. Na těchto povlacích postupně vznikají drobné, kulovité, černé plodničky. Napadené listy se zkrucují, zpomalují růst, žloutnou a později hnědnou a odumírají. Ošetřovat je třeba především náchylné odrůdy a rostliny rostoucí na nevhodných stanovištích.První ošetření je třeba provést u náchylných odrůd preventivně, tj. ještě před objevením se příznaků, u méně náchylných odrůd při prvních příznacích napadení.

Rez růží

Na jaře, brzy po vyrašení listů růží, se na starších větvích, ale někdy i na listech nebo kališních lístcích objevují oranžové až světle oranžovočervené ložiska výtrusů, které se šíří do svého okolí. V létě se pak na horní straně listů tvoří žluté skvrny a na spodní straně drobné, žluté, prášivé kupky letních výtrusů. Koncem léta a na podzim se pak na listech objevují černé kupky zimních výtrusů. Při silnějším napadení dochází k předčasnému opadu listů a k deformacím výhonů. Nejnáchylnější jsou odrůdy vyšlechtěné z druhů Rosa gallica a R. laxa. Polyantky a pnoucí růže jsou odolné.S ochranou je nejvhodnější začít preventivně, tzn. před výskytem příznaků a to zejména u náchylnějších odrůd a v místech s častým výskytem.

Všechny tyto choroby vyřešíme úspěšně pomocí fungicidního  přípravku Magnicur Fungimat AL. Je to fungicidní přípravek k přímému použití postřikem  bez ředění. Obsahuje stabilizátory pro dlouhodobé a opakované použití doma i na zahrádce. Ochrání okrasné, pokojové rostliny a růže proti padlí, skvrnitosti listů a rzím, působí preventivně i dlouhodobě. Obsahuje dvě účinné látky, po postřiku se na povrchu listů vytvoří ochranný povlak, čímž se zabrání novému rozvoji choroby.