Černé skvrny na listech růží obvykle naznačují houbovou chorobu. V takovém případě je třeba rychle a efektivně reagovat, protože neošetřený keř by ztratil své kouzlo, a pak by bylo nutné jej zcela vymýtit. Zahrádkáři vědí, že ochrana kvetoucích okrasných rostlin a keřů není snadný úkol, ale je uskutečnitelný. Existuje několik osvědčených způsobů, díky nimž vás už černá skvrnitost na listech růží nebude trápit.

Naučte se, jakými nejúčinnějšími způsoby proti tomu bojovat a zvolte k tomu ty správné přípravky.

Černá skvrnitost listů růží – co ji způsobuje a jak ji rozpoznat?

Nejčastěji je toto onemocnění způsobeno houbovou chorobou Diplocarpon rosae. První příznaky černé skvrnitosti růží lze obvykle pozorovat v druhé polovině května a v červnu. K vývoj a šíření této skvrnitosti napomáhají vyšší teploty (12 až 27 °C), jakož i vysoká míra zaplevelení (čím hustěji rostliny rostou, tím vyšší je vlhkost prostředí). Při teplotách nad 30 °C je růst houby silně potlačen.

Choroboplodný zárodek se přenáší na jiné rostliny pomocí spor (výtrusů) spolu s kapkami vody – nejčastěji při zavlažování keřů nebo při dešti. Pokud má přístup k vlhkosti, po několika hodinách zvětší svůj objem. Může ho také přenášet hmyz. Pozor! Houba přezimuje na spadaném listí.

Příznaky černé skvrnitosti listů růží

Na listech se objeví oválné nebo kulaté skvrny, které obvykle nepřesahují průměr 10 mm. Postupem času se jednotlivé skvrny spojí a vytvářejí větší infikované plochy. Skvrny nejsou nic jiného než odumřelá listová tkáň. Když se na ně podíváte zblízka, můžete vidět shluky malých puntíků. Jedná se o bakteriální spory. Na rozdíl od plísně není na spodní straně listů žádný bílý povlak.

Výsledné skvrny v pozdější fázi onemocnění se navzájem slučují a začnou pokrývat čím dál tím větší plochy listů. Může docházet k žloutnutí listů a jejich intenzivnímu opadávání. Odlistěním se růst oslabí a rostlina přestane kvést (na holých rostlinách sice mohou znovu vyrašit listy, avšak na úkor jejich výrazného oslabení.). Keře růží také ztrácejí odolnost vůči mrazu. Rozvoj černé skvrnitosti růží je intenzivnější zejména při dešťových srážkách – při vysoké vlhkosti může choroboplodný zárodek zasáhnout i výhonky. Postižené rostliny mají narušenou fotosyntézu, díky čemuž intenzivněji odpařují.

Těm, kteří pěstují růže na zahradě, na pozemku nebo na balkoně, bychom rádi připomněli, že období aktivity černé skvrnitosti trvá až do začátku července. Abychom si mohli vychutnat krásné, zdravé a voňavé rostliny, je třeba keře pravidelně prohlížet. 

Choroby růží – černá skvrnitost a důsledky nedostatečné ochrany rostlin proti této chorobě

Pokud neučiníme nějaká opatření k zamezení vlivu této choroby, růže budou infikované listy shazovat. I když na konci srpna nebo v prvních zářijových dnech vyraší nové listy, nelze očekávat, že se stav dlouhodobě zlepší. Rostliny unavené bojem s nemocí jsou tak oslabené, že nemusejí přetrvat do dalšího roku (nebezpečné jsou pro ně nejen mrazy). Přehlížet problém s černou skvrnitostí růží se nevyplácí – dojde totiž ke zhoršení kvality květenství.

Jak předcházet rozvoji choroby růží – černá skvrnitost a prevence

Pokud chcete zabránit černé skvrnitosti, pravidelně rostlinu sledujte. Zejména na začátku je průběžná kontrola velmi důležitá, protože tehdy se objevují výhonky a listy. Je dobré se také zásobit přípravky na chemické bázi. Co ještě můžeme učinit, abychom zabránili vzniku choroby rostlin a chránili je před ní? Zejména je nutné:

 • snažit se pěstovat keře ve větších vzdálenostech od sebe: pokud rostou blízko sebe, šíří se infekce snadněji a rychleji;
 • ihned po zjištění příznaků odstranit nemocné listy a případně i výhonky a poté je spálit;
 • neustále zbavovat plodiny plevele;
 • opatrně keře zavlažovat, aby nedošlo k navlhčení listů a výhonků – nejlépe je zavlažovat půdu;
 • systematicky odstraňovat spadané listí kolem rostlin;
 • před výsadbou růží, zejména skleníkových, aplikovat dezinfekční prostředky;
 • provádět preventivní postřik;
 • pravidelně dodávat keřům výživu a poskytovat jim optimální podmínky pro růst – půda bohatá na živiny dodá rostlinám sílu a odolnost vůči choroboplodným zárodkům;
 • provádět systematickou vizuální kontrolu keřů každé 3-4 dny.

Zvláště je však třeba soustředit se na volbu správné odrůdy růží, která bude odolná vůči skvrnitosti. Zde jsou příklady:

 • ‘Aloha’, 
 • ‘Chopin’,
 • ‘Honore de Balzac’
 • ‘Florentina’
 • ‘Sympatie’,
 • ‘Hansa’,
 • ‘Kronenbourg’.

Naproti tomu jsou nejvíce náchylné ke vzniku hub tyto odrůdy:

 • ‘Lady Rose’,
 • ‘Hanka’,
 • ‘Pink Cameo’,
 • ‘Motrea’,
 • ‘Baby Baccara’.

Jak bojovat proti černé skvrnitosti listů?

Jakmile si všimnete prvních příznaků onemocnění, okamžitě jednejte. Černá skvrnitost listů růže se rychle rozšiřuje na ostatní keře. Patogen může napadat rostliny i tehdy, když sotva vyraší jejich mladé výhonky a listy. Snažte se je tedy co nejčastěji kontrolovat na hned na začátku jara, jak je to jen možné.

Fungicidní postřik je nejúčinnější způsob, jak bojovat proti černé skvrnitostí růží. Měl by se provádět každých 7-10 dní. Po dvou až třech ošetřeních by se měly pěstované keře důkladně zkontrolovat. Pokud příznaky choroby nezmizí, bude nutné aplikovat další postřik. V ochraně růží proti černé skvrnitosti listů se nejčastěji používají fungicidy vyvinuté na bázi triazolů (např. tebukonazol – účinná látka v přípravcích Magnicur Fungimat AL a Magnicur Fungimat koncetrát, strobilurinů nebo benzimidazolů. Je třeba mít na paměti, že různé chemické skupiny fungicidů se aplikují střídavě. Tím se sníží riziko, že by se choroboplodný zárodek stal odolným vůči dané účinné látce.

Kromě toho můžete použít speciální oleje, hnojiva nebo růstové stimulátory, které podpoří působení fungicidů a zabrání výskytu onemocnění.

Přípravky na černou skvrnitost růží

Chcete-li si poradit s černou skvrnitostí růží, použijte jeden z přípravků Protect Garden: 

 • Magnicur Fungimat Koncentrát, dostupný jako suspenze pro ředění vodou, určený pro amatérské pěstování okrasných rostlin (včetně růží);
 • Magnicur Fungimat AL, přípravek připravený k okamžitému použití, dostupný v 1litrové láhvi s rozprašovačem, obsahuje dvě účinné látky (trifloxystrobin, který tvoří ochrannou vrstvu na listech, a tebukonazol, který bojuje proti infekci zevnitř).

Tyto přípravky jsou odolné proti smytí deštěm, vyznačují se dobrou přilnavostí. Aplikujte je ihned, jakmile si všimnete prvních příznaků černých skvrn na listech růží. Přípravky omezují růst houby a její další šíření – fungují i v případě, že patogen již vstoupil do keřových tkání (pletiv). Tyto prostředky pomáhají nejen v boji proti černé skvrnitosti, ale i proti houbám z rodu vřeckovýtrusných a rzivosti růží.