Častou chybou zahrádkářů je příliš časté zalévání. Potom rostlina nevyvine své kořeny, které potřebuje pro čerpání vody z hloubky země a stává se závislá na tom, že jí dodáváme vodu.

Pro efektivní zavlažování je třeba zvážit několik faktorů:

Textura půdy

V závislosti na struktuře půdy a na tom, zda je kompaktní nebo ne, bude mít půda větší nebo menší schopnost zadržovat vodu a přesouvat ji ke kořenům.

• Pokud je půda písčitá, zalévejte často a po troškách (protože tento typ půdy nedokáže zadržovat mnoho vody).

• Pokud je půda jílovitá, můžete si dovolit zalévat ji velkým množstvím vody, ale méně často.

Ideální půda by měla být hlinito-písčitá, s hrudkovitou strukturou, podobnou kávové usazenině. Abyste toho dosáhli, pravidelně přidávejte kompost a čas od času kypřete půdu motykou: jedna motyka se rovná dvěma zálivkám. Ještě jednodušší metodou, která vyžaduje mnohem méně práce, je mulčování půdy.

Počasí a déšť

Nainstalujte si do zahrady dešťový měřič. Dešťoměr je nástroj, který vyžaduje malou investici, ale je velmi užitečný.

1 mm deště se rovná 1 litru vody na metr čtvereční. Možná budete často překvapeni, když parametry odečtete ze srážkoměru. Když několik minut vydatně prší, srážkoměr ukazuje méně vody, než když několik hodin slabě prší.

Další výhodou srážkoměru je, že dokáže určit, zda je zapotřebí zavlažování.

K zalévání navíc používejte dešťovou vodu, pro rostliny je lepší než voda z vodovodu. Je teplejší, není chlorovaná a je ekonomičtější. Nejjednodušší způsob sběru dešťové vody je umístit sud pod okap.

Vystavení rostlin ve vaší zahradě

Rostliny potřebují různé množství vody v závislosti na jejich vystavení slunci. Zvažte, zda vaše rostlina roste na jižní nebo severní straně, je vystavena převládajícímu větru nebo spíše chráněna? Slunečné stanoviště a ty, které jsou vystaveny větru, vyžadují více vody, než ty, které se nacházejí ve stínu nebo jsou chráněny před větrem.

Různé potřeby rostlin

Některé druhy rostlin mají rády vlhko, jiné milují sucho.

Například zelenina, jako je česnek, cibule, šalotka, chřest a artyčoky, vyžaduje málo zalévání, zatímco dýně, salát, rajčata a zelí vyžadují hodně zalévání.

Jak zalévat?

Zalévejte stonky rostlin konvicí nebo v případě velkých ploch použijte podzemní závlahu. Zalévání hadicí nebo postřikovačem spotřebuje více vody a podporuje nemoci rostlin, zejména rajčat, brambor a fazolí.

Sezónnost

V teplejších měsících nezapomínejte na pravidelné zavlažování. Na jaře a na podzim zalévejte brzy ráno, v létě však počkejte do večera a nikdy nepolévejte na plném slunci, abyste rostliny nespálili.

Mulčování

Když je půda holá (situace, která se v přírodě pravděpodobně nevyskytne), ztráta vody vypařováním je velmi vysoká. Když zaléváte půdu, na které neroste žádná vegetace, asi 50 % vody se vypaří do atmosféry. Mulčování snižuje odpařování vody a tím umožňuje méně časté zavlažování.

K mulčování můžete použít kůru nebo posečenou trávu. Nejde jen o ochranu před ztrátou vláhy, ale také o ochranu před klíčením plevele a časem i o obohacení půdy o živiny.