Zimostrázy plní v zahradě důležitý účel. Jsou dlouhověké, zelené v každém ročním období, mohou se volně tvarovat a jsou poměrně odolné vůči škůdcům a chorobám. Není divu, že zimostrázy byly po staletí základem květinových záhonů a nízkých živých plotů.

Spolu s rostoucím dovozem exotických rostlin a oteplováním klimatu se však objevil nový druh škůdce, který již několik let napadá zimostráz a požírá jeho listy. Mera (můra) zimostrázová přišla do Česka z Asie spolu s dovezenými rostlinami a dalším zbožím.

I když se nejedná o endemický druh, našel u nás ideální podmínky pro rozvoj: příznivé počasí, dostupné potraviny, a co je zvlášť důležité – nemá přirozené nepřátele. Charakteristické pro tento druh jsou toxiny v kůži, které ho činí nepoživatelným pro ptáky a jiný hmyz. Z těchto důvodů se hmyz šíří neuvěřitelnou rychlostí.

Můra klade vejce na spodní stranu listů zimostrázu. Vejce se nacházejí pouze na zelených listech, které nenapadly housenky. Lepkavé kapky umožňují udržet vajíčka, takže je ani silný vítr a lijáky nemohou smýt.

Mera zimostrázová je aktivní od časného jara do listopadu. Její životní cyklus trvá asi 45 dnů. Může se stát, že jeden rok přinese tři nebo i více generací, zvláště pokud jsou keře osídleny první generací housenek z předchozího roku již v březnu.

Jak můžeme sledovat přítomnost škůdců a hubit je?

Od začátku jara bychom měli zimostrázy pečlivě sledovat a věnovat zvláštní pozornost spodní straně listů keře, abychom si byli jisti, že se z vajec nevylíhly housenky. Pro boj s touto fází hmyzu použijte  speciální insekticid určený pro tento účel (např. Sanium Ultra AL, boj proti housenkám motýlů).

Sledováním zimostrázu usnadníme aplikaci feromonových pastí.