Živé ploty nejen odrazují zvědavé pohledy sousedů, ale také přebírají důležité ekologické funkce tím, že poskytují útočiště pro živočišné a rostlinné druhy, které by jinak v mnoha zahradách neexistovaly.

Živé ploty

Stálá součást našich zahrad. Často ohraničuje naše zahrady a současně tvoří účinnou vizuální, protihlukovou a protiprachovou ochranu. Ale co dělat, když váš oblíbený plot onemocní?

Suchá skvrnitost na spodní straně listů, padlí na nových výhonech

Stále zelená bobkovišeň je jednou z nejoblíbenějších stálezelených, keřovitých rostlin: roste rychle, je robustní, snadno se upravuje řezem a snáší zimní mráz i letní sucho. Po několik let se však oblíbená bobkovišeň stává náchylnější k plísním, která se usazuje na spodní straně listu a ne jako obvykle na listu. To často vede k nesprávným diagnózám a tím ke špatnému zacházení s následky, kterým nelze předejít. V každém případě je zapotřebí rychlého zásahu v případě napadení těmito typickými chorobami plotů – od rozsáhlých řezů postižených oblastí až po použití vhodných fungicidů.

Rychle působí proti poškození hmyzem.

Kromě plísňových infekcí živé ploty často trpí poškozením hmyzem. Jedním z nejčastěji se vyskytujících škůdců je malá Bejlomorka buková, která má zvláštní přednost pro živé bukové a habrové živé ploty a ráda požírá jemné listy. Housenky malého motýla mohou být často jasně vidět. Zimuje převážně ve stadiu dorostlých larev, hmyz se vylíhne ze svých úkrytů a samice klade svá vajíčka na mladé výhonky. Na jaře se larvy vylíhnou z vajíček – první poškozují rostliny požerem, je pak jen otázkou času, poškození celého plotu. Aby se zabránilo trvalému nebo dokonce nenapravitelnému poškození živých plotů, doporučuje se cílené používání insekticidů v případě viditelného napadení hmyzími škůdci.

“Ať už jde o poškození hmyzem nebo houbovou chorobou, doporučujeme rychlou akci. Od dobré vzdušné polohy výsadby, výživy až po použití vhodných insekticidů a fungicidů, váš živý plot vám poděkuje.”

Pokud zjistíte jakékoliv zjevné poškození nejmladších listů vašeho bobkovišňového plotu, nehledejte nic jiného než suchou skvrnitost či padlí

  • Bělavé usazeniny na spodní straně listů a zvlnění listů jsou zřetelnými známkami plísní.  
  • Obraz je zcela odlišný od plísní: Viditelná změna barvy ze žluté na hnědé může být pozorována na horní straně listu.