Stává se, že po zimním období některé rostliny v naší zahradě vyblednou a vyschnou. Obvykle se nám zdá, že rostliny v chladných zimních dnech zamrzly, zatímco ve většině případů keře prostě trpí nedostatkem vody.

Co to jsou stálezelené rostliny?

Stálezelené rostliny jsou druhy, které před zimou neshazují listí. Zůstávají zelené i při silných mrazech, díky čemuž zahrada vypadá krásně i v zimě a na podzim. Mezi nejoblíbenější stálezelené rostliny na zahradě patří:

 • břečťan popínavý,
 • stálezelený zimostráz,
 • zahradní hortenzie,
 • mnoho druhů jehličnanů,
 • barvínek menší,
 • pěnišník,
 • mamota,
 • čmelák Fortuneův,
 • cesmína ostrolistá,
 • mahónie cesmínolistá,
 • hlohyně šarlatová.

Problémy u stálezelených rostlin v zimě

Stálezelené rostliny jsou vystaveny suchu během slunečných a mrazivých dnů, kdy přes listy a jehličí ztrácejí značné množství vody. Pěnišníky (rododendrony) se brání před ztrátou vody tak, že listy válcují do trubice, která snižuje jejich plochu vystavenou slunečnímu záření, a tím snižuje transpiraci vody. Voda z rozmrzlé půdy se dostane ke kořenům, listy se rozvinou. V chladné zimě se stává, že kořeny nemohou nabrat vodu, když je půda hluboce zmrzlá, což může vést k vysychání keřů.

Péče o stálezelené rostliny na podzim

Než přijdou mrazy a než zamrzne půda, bychom měli stálezelené rostliny, které rychle vypařují vodu, vydatně zavlažovat.

Každý keř by měl dostal asi 30 litrů měkké, tj. dešťové vody, nebo odstáté vody z vodovodu. Když zalijeme povrch půdy kolem každého keře, musíme jej pak také obložit kůrou. Díky těmto aktivitám budou mít stálezelené rostliny v zimních měsících zajištěno potřebné množství vody.

Speciální hnojení

Podzimní hnojiva, která obsahují správné množství draslíku a fosforu, pomohou připravit rostliny na zimní podmínky. Posílí kořeny a rostliny budou odolnější proti nízkým teplotám.

Ochrana proti chorobám – ochranný přípravek pro stálezelené rostliny

Kořeny stálezelených rostlin nacházející se ve vlhké půdě jsou vystaveny působení patogenů způsobujících plísňová onemocnění, zejména fytoftorózu, kořenovou hnilobu a Pythium. Pro ochranu keřů a stromů před těmito chorobami je nutné preventivní opatření. K tomuto účelu lze využít Magnicur Energy, což je účinný fungicidní přípravek ve formě koncentrátu pro přípravu vodného roztoku. Jedná se o přípravek na ochranu rostlin se systémovým účinkem, který po aplikaci rostliny rychle absorbují a poté je dopravují do všech orgánů, a tím chrání před nemocemi nejen kořeny, ale i nadzemní části.

Přípravek lze použít nejen ve formě postřiku listů, ale i půdy dezinfekcí substrátu nebo zavlažováním rostlin.

Zavlažování stálezelených rostlin v zimě

Dobu zavlažování keřů a stromů před obdobím zimy, pro ochranu před vysýcháním, lze využít k ochraně před plísňovými chorobami. Než povrchová vrstva půdy zamrzne, stálezelené rostliny vydatně zavlažujeme. Pod každý rododendronový keř nebo jehličnatý stromek nalijeme 20 litrů měkké vody a místo další porce 10 litrů vody nalijeme 10 litrů 0,15 % pracovní kapaliny fungicidu Magnicur Energy (15 ml přípravku rozpustíme v 10 l vody). Účinné látky přípravku – propamokarb ze skupiny derivátů kyseliny karbamové a fosetyl ze skupiny fosfonových sloučenin – poskytují dlouhodobou ochranu zavlažovaných rostlin před plísňovými chorobami půdy, a to až devět týdnů!

Ochrana stálezelených rostlin před sluncem a větrem

Přestože stálezelené rostliny udržují vegetaci i v mrazivých dnech, příliš drsné slunce a silný vítr mohou poškodit jemné tkáně rostliny. Proto v tomto případě potřebují ochranu, která omezí dopad škodlivých faktorů. Velmi dobře použitelná jsou stínidla nebo paravany.

Zakrytí rostlin – kdy je třeba rostliny zajistit na zimu?

Důležitým ošetřením péče, které chrání rostliny před škodlivými účinky chladu a vlhkosti, je zakrytí a ochrana pomocí paravanů. Umožňuje to bezpečné zimování rostlinných druhů, které jsou nejcitlivější na nízké teploty. Pokud zamrzlá voda není rostlinám k dispozici, může další stres ve formě větru a podchlazení vážně poškodit stav rostliny. Nejlepší čas na zakrytí rostlin na zimu je období po druhé polovině listopadu. Je však třeba sledovat venkovní teplotu, abychom to udělali ve správnou dobu. Pokud teploty neklesnou pod mínus 5-8 °C, není třeba je zakrývat. Může stát, že tato nutnost nastane až v lednu nebo únoru.

K zakrytí stálezelených rostlin používejte materiály, které propouštějí vzduch a vodu. Použití fólie nebo jiného izolačního materiálu může vést k přehřátí rostlin, čímž se stanou také citlivější na mrznutí. Při absenci ventilace se zase mohou vyvinout plísňová onemocnění.

Pro ochranu rostlin je skvělá bílá zimní agrotextilie, která 2-3krát obalte rostlinu. V prodejnách zahradnického zboží jsou také ochranné kapuce na rostliny, sítě, třtinové a slaměné rohože a jutové tkaniny. Doporučuje se rovněž chránit půdu kolem základny stonku tak, že kolem něho vytvoříme hromadu půdy, kůry, rašeliny nebo listů.

Jaké stálezelené rostliny je nutné na zimu zakrýt?

I v zimě si stálezelené rostliny udržují nízkou úroveň vegetace, takže by neměly být zakryté úplně. Takové druhy jako mamota, cesmína nebo Leucothoe fontanesiana, potřebují přístup ke slunci, takže je lepší je zakrýt clonou proti větru nebo stínící textilií místo plného zastínění agrotextilií.

Ke stálezeleným rostlinám jako jsou azalky nebo rododendrony je dobré základ hlavního výhonku obsypat půdou, pilinami, rašelinou, kůrou nebo listím. Chrání vrchní vrstvu kořenů před zamrznutím a mírně zvýší teplotu půdy, což umožní příjem vody v zimě.

Co dalšího stojí za zmínku o jehličnanech v zimním období?

V zimě vyžadují jehličnany také zvláštní péči. V době nízkých srážek nebo nedostatku sněhu je nutné rostliny pravidelně zavlažovat, jakmile venkovní teplota vystoupí nad nulu. To je důležité, protože jehličnany jsou citlivější na sucho než na nízkou teplotu. Nezapomeňte také na mulčování, které vám pomůže udržet správné pH půdy.