Ochrana semenáčků a péče o ně je při pěstování rostlin nesmírně důležité. V raných fázích vývoje jsou náchylné na mnohá plísňová onemocnění, která inhibují jejich vývoj a ničí je, čímž se snižuje kvalita a množství plodin. Dokud rostliny nedospějí, měly by být pečlivě chráněny. Nejškodlivější a zároveň nejčastější jsou plísňová onemocnění, včetně padlí semenáčků, kořenové hniloby nebo fytoftorózy. Jak chránit sazenice před patogeny a pečovat o růst semenáčků?

Ochrana semenáčků – co je nejvíc ohrožuje

Chcete-li, aby se semenáčky proměnily ve zdravé rostliny a bohaté plodiny, měli byste o ně řádně pečovat. Velmi důležité jsou vegetační podmínky – teplota slunečního záření, vlhkost půdy, ale také ochrana před nemocemi. Jsou to ty, které nejčastěji způsobují spoušť mezi klíčícími rostlinami.

Plísňové infekce jsou nejčastější a zároveň nejvíce virulentní. Napadají jak okrasné rostliny, tak i zeleninu, a to v půdě i pod pokrývkou. Působí velmi rychle, oslabují semenáčky a šíří se po všech plodinách. Útoky mohou být způsobeny plísněmi různých typů, které mimo jiné způsobují:

 • Padlí semenáčků

Je způsobena několika druhy plísní (např. Fusaria , Alternarium, Botrytis nebo Sclerotina) a houbovitými organismy. Dokáže zasáhnout semenáčky ještě před jejich vzejitím (což se těžko odhalí), ale i po něm. Padlí může přispět k nedostatečnému klíčení rostlin nebo k odumření mladých semenáčků. Dochází k tomu zpravidla brzy na jaře. Rostliny obvykle postihuje padlí semenáčků rajčete, nazývané rajčatová čerň (velmi rychle vede k zhnědnutí semenáčků, vadnutí, lámání a umírání).

 • Fytoftoróza

Stejně jako padlí může být obtížné ji rozpoznat. Může napadnout jakýkoliv typ rostliny – zeleninu, keře, stromy (zejména rododendrony a jehličnany) nebo trvalky. Zpočátku zasahuje pouze kořeny. Dochází k zhnědnutí a následně odumírání semenáčků. Rozvoj onemocnění je podporován vysokou vlhkostí (v polním pěstování hodně dešťových srážek).

 • Kořenová hniloba

Vyskytují se nejčastěji s vysokou vlhkostí substrátu a jeho vysokým shlukováním, ale i tehdy, kdy jsou semenáčky hustě u sebe. Vysoká hustota mladých rostlin výrazně snižuje ventilaci. Houby způsobují především zhnědnutí kořenového systému a jeho hnilobu, což vede k úplnému odumírání semenáčků. Hromadně napadají rostliny.

 • Pytiovky

Rozvoj onemocnění je podporován vysokou vlhkostí půdy a velkými teplotními výkyvy. Projevují se malou hnědou a měkkou hnilobou u kořene semenáčků. Ty se začnou převracet a časem se na nich vyskytne bílý povrch. Pytiovky, zvané též pytie, mohou způsobit odumírání celých sazenic.

Semenáčky mohou být také někdy napadeny plísní vinné révy, peronosporou (bílý povrch) a šedou plísní (šedý povrch). Způsobují žloutnutí rostlin, vadnutí, sušení a odumírání. Plísně se nejlépe rozvíjejí v podmínkách vysoké vlhkosti a při příliš hustém výsevu. Je také třeba dbát na to, aby rostliny (zejména dusík) nepřenášely a nezpůsobovaly přílišnou kyselost půdy.

Jak můžete vidět, vysoká vlhkost pro rostliny v raném stádiu růstu rozhodně přispívá k rozvoji plísní. Spory se snadno přenášejí vodou nebo vzduchem a často se vyskytují v substrátu – i když pocházejí z osvědčeného zdroje. Ochrana semenáčků před plísněmi je proto velmi důležitá.

Pěstování semenáčků a jejich ochrana – jak na to? Prevence

Aby nedošlo k odumírání semenáčků, je nutné jim poskytnout optimální podmínky pro vývoj, jako je:

 • správná vlhkost vzduchu a půdy – vyhněte se přetékání sazenic, stejně jako dlouhodobému sušení substrátu;
 • udržování stálé teploty vzduchu – cca 15 – 20 °C;
 • zvětrávání plodin;
 • trvalé odplevelování sazenic;
 • ochrana před jinovatkou;
 • přiměřené osvětlení rostlin – 12 – 16 hodin;
 • prořezávka semenáčků;
 • zajištění dobré kvality podkladu – propustný, lehký, s pH podobným neutrálnímu a s vysokým objemem vody;
 • případné zakrytí a zastínění rostlin – v závislosti na pěstovaném druhu;
 • kypření řádků při polní kultivaci;
 • preventivní postřik organickými přípravky nebo fungicidy.

Před výsevem můžete rovněž ošetřit semena fungicidy. Tím se zvýší odolnost semenáčků vůči možným půdním plísňovým chorobám.

Neustále dezinfikujte substrát suchou parou nebo fungicidy, stejně tak dezinfikujte květináče, velkokvětináče, miniskleníky, podnosy a veškeré nástroje, které se používají při péči o rostliny. Výtažky z česneku a cibule s fungicidními vlastnostmi lze také použít k zalévání semenáčků a k mytí nástrojů ocet nebo šedé mýdlo.

Přípravky na padlí semenáčků a další nemoci – co zvolit?

Je možné chránit sazenice a zároveň zlepšit růst rostlin? Ano, určitě. Stačí použít vhodné přípravky. Je dobré dekontaminovat půdu kompostu a substráty používané pro sazenice. Takové (správně provedené) ošetření odstraní všechny spory plísní.

K tomuto účelu lze použít například osvědčený fungicid Magnicur EnergyJe to kombinace účinných látek, která se dokonale vypořádá s různými druhy plísní způsobujících půdní houbová onemocnění, včetně nebezpečné fytoftrózy a padlí semenáčků. Pokud se před výsevem semen neodvoláváme na substrát, můžeme trvale chránit naše rostliny, protože Magnicur Energy lze také použít k postřiku a zalévání po vyklíčení semen. Používá se hlavně na ochranu růží, okrasných rostlin a semenáčků, sazenic a zeleniny, pěstovaných v zemi i v uzavřených prostorách.

Tento prostředek se vyznačuje systémovým účinkem a díky kombinaci dvou vzájemně se doplňujících účinných látek (propamokarb + fosetyl) rostliny jej rychle vstřebávají a prostředek se dostává do všech orgánů. Odpovídá za ochranu jak nadzemních částí, tak kořenů. Jedno ošetření přípravkem ochrání semenáčky před patogeny po dobu několika týdnů.

Magnicur Energy – jeden preparát, komplexní účinek

Magnicur Energy však není jen účinný preventivní a léčebným fungicid. Efektem jeho využití je také zlepšení růstu rostlin, tzv. zelený efekt. Má pozitivní vliv na růst kořenového systému semenáčků, díky čemuž získávají lepší schopnost absorbovat živiny a vodu ze substrátu. Stávají se silnější a odolnější vůči vnějším faktorům a stresu.

Jedná se tedy o komplexní podporu plodin v nejranější fázi jejich růstu. Přípravek je vhodný k použití a v doporučených dávkách a je zcela bezpečný pro rostliny. Pokud se nechcete obávat účinků plísňových chorob, aplikujte tento prostředek před každým výsevem. Magnicur Energy je vhodný mimo jiné pro

 • dezinfekci půdy po zimě
 • použitím ochráníte mladé rostlinky proti odumřením krčku a následně celé rostliny
 • působí proti půdním a listovým chorobám – především proti padání klíčních rostlin
 • působí proti pravým plísním (Oomycetes)
 • proti plísni okurkové, salátové a zelné.

Použijte jej, jakmile si všimnete příznaků choroby. Pomůže vám to dosáhnout bohaté sklizně.