Abyste ochránili své plodiny a záhony během zimních měsíců, nezapomeňte na zlaté pravidlo: nikdy nenechávejte zem odkrytou. Kolem rostlin, které jsou citlivější na negativní teploty (například buketové hortenzie, růže, plamínek, mladé sazenice), použijte nakropení nebo mulčování a některé rostliny přikryjte agrotextilií. To pomáhá rostlinám přežít těžké zimní měsíce a chrání je před mrazem a vysycháním.

K mulčování můžete použít kůru či větve stromů nařezané při podzimním úklidu, případně můžete použít i kompost. Kompost chrání před mrazem a na jaře po shrabání je ideálním zdrojem živin. Nezapomínejte, že kompost není „zemina“, takže během sezóny se jako organická hmota rozloží a dá ze sebe to nejlepší a na podzim budete muset celý cyklus zopakovat.

Ve svých zeleninových záhonech můžete použít techniku známou jako zelené hnojení pro ochranu půdy a dodání živin vašim plodinám. Zelené hnojivo není nic jiného než setí a následné zarytí do pěstovaných rostlin se silným nárůstem organické hmoty. Mezi takové rostliny patří luštěniny. Vyséváme je na podzim po sklizni ze zeleninové zahrady a na jaře je okopáváme. Půdu tak obohacujeme o živiny, zlepšujeme její strukturu a navíc ovlivňujeme fytosanitární stav, neboť zelené hnojení má schopnost brzdit vývoj larev, háďátek a jiných patogenů.

Co s trávníkem?

Podzim je ideální čas na zpevnění trávníku, aby přežil útrapy zimy. Je to také ideální čas o něj pečovat a připravit ho na přicházející jaro. Zde je několik tipů, jak udržet trávník zdravý.

Hnojení trávníku

Na podzim chceme, aby se rostliny včetně trávníku připravily k zimnímu spánku. Nestimulujeme je tedy k růstu, což však neznamená, že je nehnojíme. Na podzim doporučujeme užívat tyto živiny:

          • Fosfor: podporuje růst kořenů

          • Draslík: zlepšuje odolnost vůči abiotickým stresům, jako je chlad a sucho

          • Hořčík: stimuluje fotosyntézu

Nezapomínejte, že tráva v zahradě není jedinou stále zelenou rostlinou, ale hnojit byste měli i jiné rostliny, například jehličnany, tuje, rododendrony atp.

Zlepšení zásaditosti půdy

Pro zlepšení kyselosti půdy a vytvoření prostředí příznivého pro růst trávníku doporučujeme použít dolomit. Dolomit je sedimentární hornina mořského původu, která přirozeně poskytuje vápník (posiluje buněčnou stěnu trávníku a neutralizuje kyselost půdy) a hořčík (stimuluje fotosyntézu a neutralizuje kyselost půdy). Dolomit má díky své jemné zrnitosti tu výhodu, že je lépe absorbován rostlinami. Další výhodou použití dolomitu je, že omezuje růst mechu.

Pravidelně vyplňujte všechny mezery v trávníku

  • Připravte si směs z 2/3 univerzální zeminy smíchané s univerzálním hnojivem + 1/3 písku a zamíchejte do ní travní semena (podle pokynů dodavatele travních semen).
  • Místa s chybějící trávou vyplňte směsí.
  • Tuto činnost lze provádět během podzimu a brzy na jaře (kromě období, kdy jsou mrazy).

Nesekejte trávník příliš nakrátko

  • Nesekejte trávník příliš brzy před zimou. Je to dobrý způsob, jak udržet vlhkost půdy. Pokud je trávník posekaný příliš nízko, půda rychle vysychá.
  • Tráva by se nikdy neměla sekat na více než 1/3 její celkové výšky. Nechte alespoň 5 cm.

Vertikutace na provzdušnění půdy a odstranění mechu

Tento proces je potřebný na podzim k provzdušnění půdy. Vertikutace také podporuje pronikání vody a stimuluje růst trávníku. Odstraňuje také mech, který vyrostl na místech zcela zbavených trávy.

Zalévání je umění

Trávník upřednostňuje vydatné, ale ne časté zavlažování (v intervalech delších než týden, pokud neprší), asi 20 litrů na m². Lehké a stálé zalévání nepodporuje hluboké zakořenění.

Odstraňování plevele

Podzim je vhodným obdobím pro odstranění plevele z trávníku, který je nyní dobře viditelný.