Impozantní zahrada, posypaná květinami, bohatá a úrodná, je sen všech zahradníků. V červnu se provádí výsadba rostlin, následně pak jejich ošetřování, a to jak v zeleninové, tak i v okrasné zahradě. Správně vybrané rostliny, nejrůznější postupy při jejich ošetřování, využití přípravků na ochranu rostlin pomáhá obnovit potřebnou rovnováhu a úspěšně udržet obdivuhodnou zahradu po celé letní období.

Co se dělá v červnu v zeleninové zahradě?

Červen je pro zahradu určitým mezníkem: u konce je výsadba, setí, přesazování, ředění, ošetřování, mulčování. Zahradníci mají v této době plné ruce práce.

Výsadba

Začátkem června můžete ještě zasít fazole a zasadit poslední semínka v zelinářské zahradě. Později by rostliny potřebovaly hodně dlouhou dobu na to, aby daly dobrou sklizeň. Nejlépe je využít příznivý čas před letním vedrem, kdy je růst rostlin nejrychlejší.

To je ten správný okamžik na výsadbu sazenic zakoupených v květináčích nebo zasetých v předchozích měsících, které pak mohou být přesazeny do půdy. Rajčata, cukety, melouny, lilky, papriky a lubenice (vodní melouny) lze pěstovat, aniž bychom se obávali mrazu.

Prořezávka semenáčů

Rostliny zaseté v květnu v exteriéru, jako je salát, pór, mrkev nebo fazole, by se měly prořezávat. Odstraníme nejslabší semenáče tak, aby ty zbylé byly rozmístěny ve správné vzdálenosti a mohly se úspěšně rozvíjet.

Okopávání zeleniny

Okopávají se brambory, fazole a hrách.

U podnože rostlin vytvoříme z půdy hromádku, kterou pokryjeme základnu mladých výhonků (prýtů). Hrách a fazole se pak lépe zakoření, zatímco brambory vytvoří více hlíz, které ve stínu hromady půdy nezelenají.

Přistřihávání pro lepší plodnost

Některá zelenina se musí přistřihávat, aby vydávala plody rychleji.

 • U rajčat odstraníme postranní výhonky (stonky rostoucí z hlavního výhonku) jejich sevřením mezi palec a ukazováček na výhoncích rajčat. Na rostlině ponecháme pouze hlavní výhonek a uřízneme všechny ostatní, které rostou z úhlů listů. Nezapomeňte, že větší počet výhonků je spojen s pozdější úrodou. Tato technika rozděluje zahradnickou obec, protože se říká, že vytváří podmínky pro šíření mnohých chorob, které se dostávají hluboko do nitra rostliny, takže se zahradníci tomuto typu ošetřování spíše vyhýbají.
 • Cukety, okurky, melouny a lubenice (vodní melouny) se prořezávají, když mají rostliny čtyři pravé listy.
 • Jahody se rozmnožují přirozeně a na konci odnože vytváří nové sazenice. Tyto sazenice, nazývané „odnože“, musejí být odděleny od mateřské rostliny jednoduchým přeříznutím stonku, který je spojuje. Takto chráníme mateřskou rostlinu před jejím „vyčerpáním“.

Mulčování zahrady pro ochranu půdy

U podnoží rostlin naneste silnou vrstvu (nejméně 5 cm) organického mulče, nejlépe kompostu, který snižuje výskyt plevele, udržuje půdu svěží a omezuje kolísání vlhkosti.

Vydatné zavlažování zeleninové zahrady v létě

 • Rostliny zeleniny potřebují nutně pravidelně zavlažovat, aby byly zdravé a jejich plody dužnaté. Zalévejte je po západu slunce, abyste tak půdu navlhčili do hloubky více než 2 cm.
 • Zalévejte přímo u kořenů rostlin. U velké zeleninové zahrady je vhodné instalovat automatický zavlažovací systém ovládaný časovým spínačem.
 • Proud vody by neměl směřovat na listy, abychom omezili šíření nemocí.

Co zasadit, abychom měli krásnou zahradu, která kvete celé léto?

Zde je několik pravidel, která udrží zahradu ve své nádheře po celé léto

 • Rostliny na vaší zahradě budou růst v podmínkách, které tam vládnou, proto byste měli byste při výsadbě měli vzít v potaz podnebí, ale i to, jak rostliny exponovány. Rostliny pak rostou bez překážek máte a zároveň vyžadují mnohem menší péči.
 • Vysaďte dlouhé kvetoucí rostliny, jako je gaura, dahlia, lantana nebo petunie, abyste se mohli kochat jejich krásou po celé léto.
 • Smíchejte trvalky a jednoleté rostliny, a můžete měnit krajinu podle ročního období.
 • Nevysazujte vedle sebe rostliny náchylné na stejné choroby, např. cesmíny a růže. Oba druhy jsou náchylné na rez. Existují rostliny, které se vzájemně podporují, např. okrasný česnek chrání růže před tvorbou plísní.
 • Nejvyšší rostliny zasaďte do pozadí a citlivě využívejte jejich barevnost.
 • Hrajte si s kontrasty, ale vyberte nanejvýš dva nebo tři odstíny vegetace.
 • Přemýšlejte o formě povrchu listů, která by všemu dala jednotný ráz.

Jaký květináč zvolit?

Na zahradě, na terase či balkoně květináč dotvoří a obohatí výzdobu.

 • Vyberte si nádobu, která má dno s otvorem, dostatečně velikou, aby mohly rostlinky vyrůst a nebyly příliš těsně u sebe.
 • Vysazené rostliny by měly mít stejné potřeby, pokud jde o vystavení slunci, typ substrátu a zavlažování.
 • Zohledněte sladění barev, výšku a texturu.

Proč a jak pečovat o zahradu, která podporuje biologickou rozmanitost?

Podporovat biodiverzitu při zahradničení znamená udržovat v zahradě rovnováhu zejména mezi škůdci a dravými pomocnými organismy a povzbuzovat tyto organismy k tomu, aby přirozeným způsobem regulovaly přítomnost parazitů.

Preventivní opatřetí proti škůdců a chorobám rostlin – několik tipů

 • Umístěte past na šneky pod velká prkna na zemi nebo hrnky s pivem.
 • Hřebíček a měsíček odpuzují mnoho škůdců, lichořeřišnice přitahuje mšice a odvádí je od jiných rostlin.
 • Mrkev a pór vysazené ve střídavých řadách chrání před napadením pochmurnatkou mrkvovou.
 • Jako prevenci proti plísňovým chorobám použijte nástřik jíchou z přesličky.

Prospěšní dravci

 • Hubení škůdců napomáhají plazi, ptáci a drobní savci, jako jsou rejsci, netopýři a ježci. Regulační funkci má také pomocný hmyz – zlatoočky, berušky, pestřenky.
 • Vytvořte životní prostor těmto užitečným živočichům přípravou napajedel a výsadbou živých plotů. Poskytněte útočiště dravým ptákům a savcům tak, že jim připravíte hmyzí hotely a domečky pro hmyz ve starém, zachovaném stromě s četnými štěrbinami.
 • Vybudujte nízké suché kamenné zdi, které poskytují žádané výklenky pro užitečná zvířata.

Rostliny přitahující užitečný hmyz

Úhor umožňuje stimulovat růst miříkovitých rostlin a kopřiv, které přitahují mnoho užitečného hmyzu. Najdou si přístřeší, kde mohou snášet vejce a shromažďovat jídlo.

Jak léčit nemocné rostliny?

Padlí a ušlechtilá plíseň Botrytis jsou velmi častá houbová onemocnění. Je lépe jim předcházet než s nimi později svádět těžký boj.

Preventivní opatření

Nemocná rostlina je náchylnější k jiným chorobám a parazitům. Vodní stres, nesprávný substrát, příliš hustá výsadba jsou běžné příčiny odumírání rostlin. Zkontrolujte podmínky pěstování vašich rostlin, abyste zlepšili jejich růst.

1.            Vysazujte certifikované odrůdy odolné vůči chorobám.

2.            Proud při zalévání směřujte vždy k základě rostliny, nikoli na listy.

3.            Provádějte mulčování pro zamezení rozstřiku vody a přenosu nemocí půdou.

4.            Rostliny z postižených oblastí odstraňte a spalte. Omezíte tak šíření nemocí.

Identifikace hlavních chorob rostlin

 • Práškovou plíseň poznáte podle bílého povlaku a diskrétních nití na melounech, cuketách, okurkách, jahodách, ale i na hvězdnicích a růžích.
 • Řasovky způsobují hnědé skvrny na listech a bělavý povlak na zadní straně listů. Napadají zejména rajčata a brambory.
 • Šedá hniloba způsobuje šedé plsti na ovoci, vadnutí květů a stonků a hnědé skvrny na listech. Toto onemocnění je velmi časté u jahod, červeného rybízu a rajčat.
 • Hnědá hniloba stromů peckovitého ovoce (monilióza) se pozná podle béžových skvrn uspořádaných v soustředných kruzích na ovoci, které měknou a hnijí. Tato nemoc napadá sady.
 • Rez vytváří na listech kulaté oranžové skvrny s výčnělky na spodní straně. Běžně se vyskytuje na slézu, růži, cesmíně, pelargónii, ale také na bramborách a fazolích.
 • Velmi častá je černá skvrnitost růží způsobená houbou Marssonina rosae. Vyznačuje se černými skvrnami se žlutým okrajem na listech, které nakonec odpadnou.

Preventivní péče

 • K ošetření používejte přípravky Protect Garden s dlouhodobým účinkem nebo ty, které se používají na začátku sezóny.

Přírodní léčebné procedury

Léčebné procedury aplikujte na samém začátku zamoření. Můžete vyzkoušet ošetření na bázi sody, česnekového odvaru nebo výtažku z kopřivy. Zde je naše přírodní řešení: hydrogenuhličitan sodný, Urtica koncentrát, Urtica RTU.

Jak připravit zahradu na letní období?

V létě je na zahradě vedro a sucho. Je to doba, kdy často nejste doma. Právě tehdy se musíte vynasnažit, aby rostliny měly dobré podmínky k životu a aby vaše zahrada zůstala krásná po celou sezonu.

Příprava zahrady na sucho

1. Trávník šečte výš (10 cm), aby byl zachován stín v dolních částech.

2. Pro okrasné i zeleninové zahrady nebo trávníky instalujte automatické zavlažování s časovačem, který se aktivuje večer po západu slunce. Mějte na paměti, že existují také balkonové zavlažovací systémy.

3. Naneste silnou vrstvu mulče pro omezení růstu plevele a udržení vlhkosti v půdě.

Příprava zahrady před odjezdem na dovolenou

Než vyrazíte na dovolenou, měli byste na to svou zahradu pečlivě připravit, abyste omezili účinky sucha v době, kdy budete pryč.

 • Vyčistěte půdu, abyste se zamezili růstu plevele.
 • Používejte mulč a mulčovací kůru.
 • Ořízněte všechny zvadlé nebo nemocné části rostlin (nezapomeňte dezinfikovat čepele zahradnických nůžek mezi každou rostlinou).
 • Abyste zabránili šíření chorob, nenechávejte nemocné listí na zemi. Vyhoďte vše na místo likvidace odpadu.
 • Zastřihněte trvalky a letničky.
 • Pokud máte na zahradě automatický zavlažovací systém, zkontrolujte ho.
 • Všechny rostliny v květináčích schovejte do stínu.
 • V zeleninové zahradě a v sadu seberte veškeré ovoce a zeleninu určenou ke sklizni.

Správné zavlažování a prevence proti nemocem udrží vaši zahradu krásnou a zdravou po celé léto.