Léto je období, kdy si naši zahradu užíváme nejvíc. Zahrada by pak měla povzbudit smysly spoustou barev a sladkých vůní květin. Květy do zahrady vybírejte tak, aby bez problému rostly a nevyžadovaly přílišnou námahu a zároveň vzbuzovaly obdiv.

Tipy pro květinovou zahradu, které můžete využívat po dobu celého léta

K dosažení ohromujících výsledků a rozkvetlé zahrady po celé léto potřebujete znalosti.

Před výsadbou rostlin ve vaší zahradě byste měli zvážit několik důležitých faktorů.

Při výběru rostlin pro vaši zahradu byste měli brát v úvahu druh půdy. Některé rostliny nesnášejí zásaditou půdu (kamélie, rododendron, azalka, hortenzie, begónie apod.), jiné ji tolerují a dokonce jim je v ní lépe (budleje, šeřík, levandule, topolovky, plamínek atd.). Půda se považuje za zásaditou, když je její pH 6,6 nebo vyšší.

V lehké chudé půdě dobře rostou například: jalovce, borovice (hlavně obyčejné), paruka podolská, smetáček, lipnice japonská, tamariška, juka karolínská, levandule úzkolistá, šalvěj obecná, rozrazil klasnatý, rozchodník přímořský, tymián, modrý hřebíček, zvěřina stříbrná, mléčník mnohobarevný, čistec vlnatý; a do těžké jílovité půdy můžete vysadit např.: pajasmín věncový, tis obyčejný, budleje, cypruštek tupolistý, denivka, popelivka zoubkovaná, světlík čínský a zahradní, tužebník jilmový, heuchera, petrklíč lorovák, šarka, hosta.

Mnohé rostliny kvetou jen, když na ně svítí slunce. To je případ surfinií, lantany a cínie. Jiným, jako je fuksia a begonie, se dobře daří ve stínu.

Každá zahrada je jiná. Naučit se výhody pěstování plodin (jako je ochrana před větrem pomocí stěn nebo živých plotů, blízká vzdálenost zavlažování, pěstování na svazích nebo na vyvýšených plochách) je užitečné při hledání výsadby konkrétní plodiny.

Jak to vypadá z praktického hlediska?

 • Pokud nemáte mnoho času na péči o rostliny, vyberte si místní odrůdy, které jsou přizpůsobeny podnebí a vyžadují méně zalévání a menší péči.
 • Abyste si celé léto užívali pohledu na květiny, vysazujte dlouho kvetoucí druhy jako sporýš, muškát, šalvěj či ibišek.
 • Vytvořte kompozici trvalek, keřů a jednoletých rostlin, které kvetou v létě.

Estetická vrstva

Zahrada plná květin nemusí být chaotická. Aby se dosáhlo harmonického efektu, rostliny v zahradě by měly být uspořádány podle několika základních pravidel:

 • Nejvyšší květiny (stračka, slunečnice, krásenky, kany atd.) by měly být zasazeny do pozadí, střední (šalvěj, gaura, krásnoočko atd.) do středu a malé rostliny (petúnie, sporýš, begónie, netýkavka atd.) v popředí.
 • Zvolte výrazný kontrast mezi dvěma protilehlými barvami (žlutá/modrá, fuchsiová/oranžová) nebo barvami, které se k sobě hodí (růžová, fuchsiová a modrá nebo žlutá, oranžová a červená).
 • Bílá barva je bezpečná a hodí se ke všem barvám, poskytuje kontrast a jemnost. Zvětší i malé prostory.
 • S červenou buďte opatrní, používejte ji v malém množství a v barvách, které se k sobě hodí (vyhněte se fuchsiově růžové, modré a fialové).

Rostliny, které se navzájem chrání

 • Vyhněte se vysazování rostlin náchylných ke stejným chorobám vedle sebe nebo jejich vysazování do půdy, kterou minulou sezónu napadla rez (např. cesmína).
 • Před výsadbou pouvažujte nad známými postupy, například použijte ozdobné cibulky, které chrání růže před houbovými chorobami nebo řeřichy, které přitahují mšice.
 • Vytvořte výsadby hřebíčku nebo měsíčku, rostlin, které odpuzují hmyz a také chrání v půdě. Výsadba na záhony přiláká užitečný hmyz, jako jsou parazitické osy, které regulují populace škůdců.
 • Levandule by se měla vysazovat na bázi rostlin náchylných na mšice.

Jak připravit květináč?

V létě je třeba ozdobit květinami také balkony a terasy. Zde je několik tipů, jak vytvořit aranžmá, která vás bude těšit během celé sezóny:

1. Vyberte si nádobu s otvorem na dně, velikost, která umožní růst všech rostlin.

2. Tvar, barvu a materiál nádoby volte v závislosti na požadovaném efektu a přírodních podmínek.

3. Vyberte si rostliny, které mají stejnou potřebu půdy a zalévání

4. Myslete na barevnou harmonii, kontrastní tvary a textury.

5. Odřízněte vyhořelé hlavičky květů, abyste podpořili růst nových pupenů a prodloužili tak období kvetení.

Závěr: Krásná zahrada, která celé léto vzbuzuje obdiv, je utopie za předpokladu, že rostliny jsou vybrány přiměřeně podnebí, půdě a času, který jim může zahrádkář věnovat. Takové rostliny, přizpůsobené a nenáročné na údržbu, bez problémů snesou i vaši dovolenou a zůstanou krásné až do konce sezóny.