Sen každého zahradního nadšence je mít zahradu, která vyžaduje co možná nejmenší péči. Dlouhodobé choroby rostlin a nepříjemní škůdci nám někdy znemožňují tohoto cíle dosáhnout. Stačí však špetka znalostí a vhodná opatření, aby choroby a škůdci měli co nejméně příležitostí napadnout naše rostliny.

Východiskem pro vytvoření plánu je pro zkušeného zahradníka analýza podmínek na zahradě. Jaké vlastnosti má půda? Jaká je intenzita slunečního svitu? Jaká je na zahradě vzdušnost? A vlhkost? Je často vyšší? Po analýze faktorů ovlivňujících danou lokalitu je zvolíme takové rostliny a odrůdy, které se budou v naší zahradě cítit dobře. Ať už kupujeme semena nebo rostliny v květináčích, měli bychom se zaměřit na jejich příslušnou kvalitu. Věnujme pozornost nejen květinám, ale i zdravým listům. Podívejme se také, jak vypadají kořeny. Je to dobrý zdroj informací o kvalitě rostlin.

Cílem jsou silné a odolné rostliny.

Když si vybereme ty správné rostliny, měli bychom se zaměřit na správnou péči o zahradu dbát o to, aby měla přísun potřebného množství výživných látek. Správné hnojení zde hraje zásadní roli, protože pouze dobře živené rostliny jsou schopny se co nejúčinněji bránit proti škůdcům a chorobám. Rostliny, které nemají přístup k adekvátním živinám, často vykazují nízkou odolnost vůči škůdcům a plísňovým chorobám. Kromě dobrého hnojiva v boji proti škůdcům a chorobám může zahradník také podpořit své rostliny látkami, které jim dávají sílu. Velmi důležité je kultivační ošetřování, jako je řádné prořezávání rostlin, obrácení půdy, podpora užitečných organismů nebo hygienické ošetřování. To vše může rovněž významně přispět ke zdraví rostlin. 

Přípravky na ochranu rostlin jako součást integrovaného přístupu k hubení škůdců

Existuje mnoho nechemických opatření na ochranu proti škůdcům, kterými lze předejít vzniku škod. Na Internetu lze objednat různý užitečný hmyz (např. dravé roztoče) k hubení určitých druhů škůdců. Lepy, ochranné sítě a mulčovací fólie jsou příklady čistě mechanických opatření proti plevelům a škůdcům. Feromonové lapače a lepy jsou užitečné nástroje, pomocí nichž odhalíte počáteční fázi napadení právě včas, abyste mohli přijmout vhodná a učinit cílená preventivní opatření.
Navzdory všem analýzám, přípravám a snahám nelze výskytu škůdců a chorob vždy stoprocentně zabránit. Proto je použití pesticidů nedílnou součástí integrované ochrany proti škůdcům. Neobvyklé povětrnostní podmínky a jiné externí podmínky mohou vést k neobvyklým problémům. V této situaci je použití klasických pesticidů často účinným způsobem, jak zachránit rostliny před škůdci a plísňovými chorobami.

„Zahradničení v harmonii s přírodou“

Co je třeba zvážit při ochraně rostlin, jako jsou třeba hortenzie?

  • Umístění: v polostínu, v prostředí prodyšném, bohatém na živiny, umožňujícím hluboko zapustit kořeny
  • Volba rostlin: silné a odolné odrůdy
  • Péče a hnojení: kompenzační, pravidelné zavlažování
  • Pěstitelská opatření: prořezávání zvadlých a odumřelých částí rostlin
  • Ochrana rostlin: klasické přípravky na ochranu rostlin
  • Prostředky ke zvýšení účinnosti: prevence napadení škůdci a plísňovými chorobami uplatněním prostředků na posílení rostlin.